Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?
in Porady, Zdrowie

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Silny ból zlokalizowany w prawym dole biodrowym, złe samopoczucie, brak apetytu i gorączka – takie objawy mogą wskazywać na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Czym szybciej pacjent trafi do lekarza, tym mniejsze ryzyko powikłań. Choć w niektórych przypadkach wystarcza podanie antybiotyku, w większości wyrostek robaczkowy musi zostać usunięty chirurgicznie.

Wyrostek robaczkowy to samodzielny narząd, którego rola nie jest do końca znana. Naukowcy przekonują, iż pełni od ważną funkcję w układzie odpornościowym – chroni organizm przed infekcjami bakteryjnymi. Czasem jednak w wyniku różnych nieprawidłowości dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego – należy je szybko rozpoznać, ponieważ nieleczone może zagrażać zdrowiu i życiu.

Przyczyny zapalenia wyrostka

Stanowiący część początkowego odcinka jelita grubego, wyrostek robaczkowy jest bardzo wąski i zaopatrzony w obfitą tkankę limfatyczną. Zapalenie tego narządu może być wywołane przez zatrzymanie treści pokarmowej, infekcję bakteryjną, wirusową lub grzybiczą, a także przez nadmierny ucisk wyrostka na pasmo tkanek. Rzadziej przyczyną zapalenia wyrostka są zmiany nowotworowe oraz pasożyty bytujące w układzie pokarmowym.

Objawy zapalenia wyrostka

Wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego. Choroba ta najczęściej objawia się w formie ostrej i wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Początkowo pacjent uskarża się na złe samopoczucie, brak apetytu oraz nieokreślony, trudny do sprecyzowania ból brzucha. Gdy stan zapalny obejmuje całą grubość wyrostka i przenosi się na otrzewną, ból staje się silniejszy i bardziej charakterystyczny. Towarzyszyć mu mogą gorączka, nudności i wymioty, a także dolegliwości takie jak zatrzymanie gazów, zaparcia lub biegunka.

Ból przy ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego zlokalizowany jest w prawym dole brzucha, tuż przy biodrze. Nasila się przy podnoszeniu prawej nogi w górę oraz przy odrywaniu palców po nacisku na obolałe miejsce. Z takimi objawami należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wykona on przede wszystkim badanie fizykalne brzucha, które pozwala z dużą dozą pewności stwierdzić, iż przyczyną dolegliwości jest zapalenie wyrostka. Wykonuje się też badanie USB lub tomografię komputerową, a także badanie krwi.

Operacja lub antybiotyk

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego zwykle polega na chirurgicznym wycięciu tego narządu. Obecnie najczęstszą techniką wykonania takiej operacji jest laparoskopia. Rzadziej stosuje się laparotomię, czyli operację wymagającą przecięcia powłok brzusznych. W niektórych przypadkach zapalenie wyrostka w łagodniejszym stadium może być zahamowane bez interwencji chirurgicznej. Pacjentowi podaje się wtedy antybiotyki.

Interwencji chirurgicznej zwykle nie wymaga przewlekłe zapalenie wyrostka. Występuje ono jednak znacznie rzadziej niż forma ostra. Objawia się nawrotami złego samopoczucia, zaparć i bólów brzucha, które trwają nawet kilka miesięcy. Nieleczone, przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle przybiera postać ostrą i wymaga przeprowadzenia operacji.