Uzależnienie od narkotyków – prosta droga do impotencji
in Porady, Trudne sprawy, Zdrowie

Uzależnienie od narkotyków – prosta droga do impotencji

Początkowo może się wydawać, że niektóre narkotyki wzmacniają erotyczne doznania. Na dłuższą metę jednak uzależnienie od substancji psychoaktywnych powoduje w organizmie trwałe spustoszenia. Jednym ze skutków zażywania narkotyków są zaburzenia erekcji. Pomagają wtedy leki, np. Kamagra. Pacjent wymaga jednak kompleksowego leczenia pod okiem specjalisty.

O tym, że narkotyki wyniszczają organizm, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzona koordynacja ruchowa, bóle głowy, zniszczenie wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, perforacja jelit i żołądka, a nawet napady padaczkowe i zawał serca – to tylko niektóre z wielu skutków długotrwałego zażywania narkotyków. Jednak największe zniszczenia środki te powodują w psychice – zaburzenia osobowości, psychoza, nerwica, stany lękowe, depresja i skłonności samobójcze to typowe problemy obecnych i byłych narkomanów. Uzależnienie od środków psychoaktywnych prowadzi też do poważnych zaburzeń seksualnych.

Narkotyki, a seks

Wiele osób zażywających różnego rodzaju narkotyki zwraca uwagę na pozorny dobroczynny wpływ tych substancji na libido, potencję, a także doznania podczas samego zbliżenia. Na forach internetowych można wręcz znaleźć zachęty, by zamiast leków na potencję spróbować marihuany lub połączyć Viagrę z amfetaminą. Początkowo rzeczywiście może się wydawać, iż środki te polepszają jakość życia seksualnego. Niestety, pomagają one tylko na krótką metę. Długofalowo narkotyki – niezależnie od rodzaju – powodują poważne problemy natury seksualnej, z których wychodzenie może potrwać nawet wiele lat.

Wpływ narkotyków na potencję

Hiszpańscy naukowcy Pablo Vallejo Medina z Uniwersytetu Św. Tomasza w Bogocie w Kolumbii oraz prof. Juan Carlos Sierra z Uniwersytetu w Granadzie przeprowadzili badania, w których wzięło udział 905 mężczyzn. Wśród nich 549 było uzależnionych m.in. od marihuany, kokainy, heroiny oraz mieszanki typu speedball, a także alkoholu. Reszta panów stanowiła grupę kontrolną.

Choć oddziaływanie na poszczególne sfery życia seksualnego było różne w zależności od rodzaju uzależnienia, u wszystkich badanych zażywających narkotyki stwierdzono zaburzenia seksualne. Dysfunkcje te pojawiły się w obszarach takich jak odczuwanie pociągu seksualnego, osiągnięcie erekcji, orgazmu oraz satysfakcji z seksu. Poprawy nie zaobserwowano nawet dwa tygodnie po odstawieniu alkoholu i narkotyków. Po roku badania wykonano ponownie – większość mężczyzn wciąż zmagała się z różnego rodzaju zaburzeniami seksualnymi.

Powrót do sprawności seksualnej

Impotencję można i trzeba leczyć. Wymaga to jednak holistycznego podejścia do pacjenta – dotyczy to szczególnie panów, którzy w przeszłości zmagali się z nałogiem. W leczeniu wykorzystuje się leki na potencję, które rozszerzają naczynia krwionośne prącia i w sposób naturalny pozwalają mężczyźnie osiągnąć wzwód. Lekiem takim jest Kamagra – zawiera ona sildenafil, który działa niezależnie od podłoża problemu. W parze ze stosowaniem Kamagry powinno iść leczenie podłoża problemu. Wsparcie seksuologa jest w tym względzie nieocenione. Tylko dzięki kompleksowemu leczeniu mężczyzna wcześniej uzależniony od narkotyków może odzyskać sprawność seksualną.